Ak premýšľate, ako zhodiť prebytočné kilá nielen rýchlo, na nejakú oslavu, zapnúť si svoj obľúbený outfit, a to -ako správne schudnúť, gratulujem! To znamená, že ste si už vybrali správny vektor a ste na strategicky správnej ceste.
Poďme zistiť, čo znamená správne chudnutie a ako môžete schudnúťSprávny, ale ako -nesprávne? Všetko je tu celkom jednoduché.
Ak ste stále na nechcenej váhe napriek všetkým vašim predchádzajúcim pokusom zhodiť tie nenávidené kilá, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou chudli nesprávne. Ako správne schudnúť?
Samozrejme, aby sa kilogramy nevracali a, samozrejme, bez ujmy na zdraví, pretože nikto nechce byť štíhly, ale nikto nechce za dosiahnuté výsledky platiť boľačkami a užívaním liekov do konca života.
Nesprávne chudnutie vedie k obezite
Odborníci na výživu čoraz častejšie uvádzajú nesprávne chudnutie ako jednu z hlavných príčin epidémie obezity. Čím viac sa ľudia pokúšajú schudnúť, tým viac nakoniec vážia. Je to hanba, nepríjemné, ale pravdivé!
Je zrejmé, že problém spočíva v metódach chudnutia, ktoré sú škodlivé pre telo, čo v najlepšom prípade vedie k návratu stratených kilogramov a v horšom prípade k zdravotným problémom.
Poďme sa teda pozrieť na to, ako správne schudnúť a zostať pri svojich výsledkoch navždy! Zostavili sme pre vás TOP 10 zásad správnej výživy, ktoré vám pomôžu dostať sa do formy aj bez diét.
Systematickým, sebavedomým a vedomým dodržiavaním týchto rád si vychutnáte každé jedlo, nebudete sa musieť striktne obmedzovať v jedle a zároveň vás nadbytočné kilá zanechajú bez bolestivého pocitu hladu a silného potláčania chuti do jedla, známeho každému, kto som raz držal diétu.
Zásada 1. Chudnite pomaly a správne
Okamžite súhlasíme s vami (zasom so sebou), že by ste mali navždy zabudnúť na lákavé diéty a la: 10 kilogramov za 10 dní, mínus 5 kg za týždeň atď.
Samozrejme, ak sa veľmi snažíte, zhromaždíte svoju vôľu a nepreskočíte prísnu mono-diétu (s najväčšou pravdepodobnosťou to bude jedna z jej odrôd), potom je celkom možné, že dokonca dosiahnete sľúbený výsledok.
To však nebude mať nič spoločné s otázkou, ako správne schudnúť. V tomto prípade je relevantná ďalšia otázka: za akú cenu?
Je nemožné jesť pohánku a kapustové listy celý život, je nemysliteľné vzdať sa uhľohydrátov navždy. Len čo sa vyradené potravinové produkty vrátia do vašej chladničky, na váš stôl, na tanier, kilogramy, ktoré ste tak ťažko zhodili, na seba nenechajú dlho čakať.
Zásada 2. Ako správne schudnúť – počítadlo kalórií vie
Každý, kto chce schudnúť efektívne, teda vážne a dlhodobo, si musí zapamätať dve dôležité slová: „počet kalórií". A nezáleží na tom, odkiaľ pochádzajú.
- Ak prijmete viac kalórií, ako spálite, vaša hmotnosť sa zvýši.
- Ak spálite viac kalórií, ako skonzumujete, vaša hmotnosť klesá.
Takže cieľom akejkoľvek diéty je znížiť počet kalórií, ktoré konzumujete prostredníctvom potravín. Dá sa to urobiť niekoľkými spôsobmi: môžete si vybrať potraviny, ktoré sú menej kalorické, celkovo zjesť menej alebo môžete oba spôsoby skombinovať tak, ako vám to vyhovuje.
Práve príliš prudké zníženie príjmu kalórií je však dôvodom mnohých neúspešných, a teda nesprávnych pokusov schudnúť.
- Ak vynechávate jedlá alebo sa necítite spokojní, pretože vaše porcie sú príliš malé, budete pociťovať hlad a neustále túžiť po občerstvení alebo vysokokalorických jedlách.
- Ak ste niekedy držali diétu aspoň týždeň, potom viete, ako sa prudko zhoršuje psycho-emocionálne pozadie, zhoršuje sa nálada, objavuje sa podráždenosť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k tomu, že človek naráža na rodinu a priateľov .
Zásada 3. Správny spôsob, ako schudnúť a zároveň byť dobre kŕmený, je často jesť malé jedlá.
Najjednoduchšou stratégiou správneho chudnutia je kombinácia troch malých výživných jedál s maškrtou uprostred dňa a večer. Výsledkom tohto výživového systému je, že máte až päť jedál denne!
Súhlasíte, je to oveľa lepšie ako vynechať raňajky, obed alebo večeru. Časté jedlá zabraňujú vzniku hladu a malé, hutné a výživné porcie zaisťujú, že skonzumujete dostatok živín bez nadbytočných kalórií.
Všimnite si, že tri malé jedlá plus občerstvenie nie je to isté ako žuvanie. Zahŕňa to neustále niečo jesť počas dňa bez toho, aby sa bral do úvahy hlad a sýtosť. Toto stravovacie správanie vedie k prebytku kalórií a priberaniu na váhe.
Časté delené jedlá zabránia tomu, aby ste upadli do zúfalstva a skľúčenosti hladujúceho. Už čoskoro sa totiž budete môcť opäť občerstviť, ako a s čím – to vám prezradia nasledujúce zásady.
Ľudia, ktorí schudnú pomocou tohto systému, poznamenávajú hlavne to, že nikdy nejedli toľko ako počas takéhoto chudnutia. A telo sa ľahšie rozlúči s tukovými zásobami: časté jedlá nielen zvyšujú metabolizmus, ale aj signalizujú telu, že sa nie je čoho báť, nehrozí hlad a netreba si nič skladovať. budúce použitie.
Tu sú jednoduché a ľahko realizovateľné tipy, ktoré vám uľahčia päť jedál denne a čo najpestrejšie:
- Vopred si naplánujte, čo budete počas dňa jesť, vrátane občerstvenia. Je lepšie to urobiť deň vopred.
- Ak sa rozhodnete schudnúť tým správnym spôsobom, pokojne si so sebou do práce alebo školy vezmite zdravé jedlo v pohodlných, vzduchotesných nádobách.
- Jedlo na nový deň si pripravte už večer. Potom môžete vždy jesť potraviny s vopred vypočítaným obsahom kalórií, namiesto toho, aby ste kupovali občerstvenie a iné vysokokalorické produkty, ktoré sú prvé dostupné v obchodoch, keď chcete jesť.
- Nespoliehajte sa na rovnaké jedlá ako občerstvenie (napríklad banány alebo jablká), aj keď ich máte naozaj radi. Monotónnosť je tiež druh hladovania. Päť rozdelených jedál denne a dostatok jedla s nízkym obsahom kalórií a glykemickým indexom umožňujú pestrú stravu a pritom dodržať zvolený denný „kalorický koridor".
Zásada 4. Aby ste chudli správne, neuberajte si živiny, len zvoľte ich optimálny pomer
Zmena zloženia živín v strave a vplyv takýchto experimentov na urýchlenie chudnutia je stále stredobodom pozornosti mnohých odborníkov na výživu. Postavme sa pri tejto problematike podrobnejšie, pretože mnohé diéty hlásajú: vzdať sa sacharidov, odstrániť tuky zo stravy, naložiť si na bielkoviny – a štíhlosť je zaručená.
- Vo všeobecnosti odporúčaný rozsah distribúcie makroživín naznačuje, že 45 až 60 % kalórií bude pochádzať zo sacharidov, 20 až 35 % z tukov a 10 až 35 % z bielkovín.
- Niektorí odborníci na výživu sa domnievajú, že zdravší prístup k chudnutiu je zvýšiť príjem bielkovín na 45 % a znížiť príjem sacharidov na 25 %.
- Množstvo štúdií uvádza, že proteínové diéty spôsobujú väčší úbytok hmotnosti v porovnaní s diétami bohatými na sacharidy s rovnakým počtom kalórií. A tiež, že strava s menším množstvom sacharidov a väčším množstvom bielkovín bráni priberaniu po dosiahnutí cieľovej hodnoty.
Sacharidy – nepriatelia alebo priatelia pre tých, ktorí sa rozhodli schudnúť správne?
Teória, že sacharidy spôsobujú priberanie a teda zníženie množstva sacharidov v strave vedie k chudnutiu, si získala veľkú obľubu a získala si množstvo prívržencov.
Určite ste aj vy alebo niekto z vášho okolia skúšali schudnúť na nízkosacharidovej diéte. Hoci nie je možné úplne vylúčiť sacharidy zo stravy, môžete ich spotrebu výrazne znížiť, preto by bolo správnejšie nazvať tento typ stravovania nízkosacharidovým.
Podľa zistení vedcov zvýšená konzumácia nápojov bohatých na sacharidy a sladených cukrom koreluje s prírastkom hmotnosti pozorovaným u detí aj dospelých v posledných desaťročiach. Je logické predpokladať, že so zvyšujúcou sa spotrebou sacharidov sa zvyšuje aj veľkosť pása. Ale ako presne sacharidy ovplyvňujú rast telesného tuku?
Niektorí vedci tvrdia, že je to všetko o inzulíne, iní, že je to všetko o potravinách s vysokým glykemickým indexom a ďalší, že sacharidy menia hormóny potláčajúce chuť do jedla, a preto sa po konzumácii sacharidových potravín dostavuje hlad.
Telo potrebuje inzulín na spracovanie glukózy. Po jedle reaguje na zvýšenie hladiny glukózy v krvi a transportuje ju do buniek.
Čím viac sacharidov človek konzumuje, tým viac inzulínu potrebuje na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Ale to nie je jediná funkcia inzulínu. Tento hormón pankreasu tiež podporuje syntézu mastných kyselín a lipogenézu v pečeni.
Prebytočná glukóza, ktorá sa nepremení na glykogén a nevyužije sa na energiu, sa premení na mastné kyseliny a uloží sa ako tuk.
Teoreticky, čím viac uhľohydrátov prijíma telo, tým viac inzulínu vylučuje pankreas a tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa glukóza uloží ako mastné kyseliny v adipocytoch (tukových bunkách).
Inzulín tiež zabraňuje beta-oxidácii mastných kyselín inhibíciou lipolýzy uloženého tuku v tukovom tkanive, čo spôsobuje zadržiavanie mastných kyselín v adipocytoch.
Účinok inzulínu na metabolizmus lipidov teda vytvára tendenciu ku koncentrácii tukov. Aby ste sa vyhli zvýšeným hladinám inzulínu, je logické prejsť na nízkosacharidovú diétu.
Ale je tu aj druhá strana mince. Zloženie stravy môže ovplyvniť produkciu hormónov, ktoré potláčajú hlad. Pripomíname, že hlad sa zvyšuje so zvyšujúcou sa hladinou ghrelínu a klesá so zvyšujúcou sa hladinou leptínu.
Voľte sacharidy s nízkym glykemickým indexom
Dôkazy podporujúce myšlienku, že sacharidy prispievajú k priberaniu, sú sľubné. . . Ale!
Keď výskumníci testovali účinky kalorickej diéty, ktorá bola buď s vysokým obsahom sacharidov / s nízkym obsahom tuku alebo s vysokým obsahom bielkovín / s vysokým obsahom tuku / s nízkym obsahom uhľohydrátov na chudnutie, nezistili žiadny prínos z diéty s vysokým obsahom bielkovín: strata hmotnosti bola rovnaký!
Obmedzenie sacharidov navyše výrazne znižuje kvalitu stravy a celkovo výber jedál. Pamätáte si, čo ste jedli, keď ste držali nízkosacharidovú diétu?
Je veľmi ťažké sedieť na prísnej diéte s nízkym obsahom sacharidov a zároveň viesť aktívny životný štýl: pracovať, študovať, riadiť auto, športovať.
„Dobre funguje diéta založená na miernom obmedzení denných kalórií (10 – 15 % bežnej úrovne) a výraznom obmedzení potravín s vysokým glykemickým indexom. V prvom rade je to cukor a výrobky obsahujúce cukor. Plus frakčná strava a menej červeného mäsa. "
Ak sa naozaj pýtate, ako správne schudnúť, zapamätajte si tieto jednoduché pravidlá:
- Vyvážená strava na chudnutie by mala obsahovať celozrnné výrobky, strukoviny, čerstvé ovocie a zeleninu a čo najmenej vysokoglykemických sacharidov.
- Jednoduché sacharidy nechajte na poličke v obchode a vezmite si so sebou komplexné sacharidy.
- Ak do stravy pridáte potraviny bohaté na nasýtené tuky, ako je plnotučné mlieko, plnotučné mliečne syry, tučné mäso, maslo, ovplyvňujú váš kardiovaskulárny systém. Nahraďte ich bielym mäsom, kuracím mäsom bez kože, rybami, orechmi a olejmi, ktoré sú dobré nielen pre váš pás, ale aj pre vaše zdravie (ale nezabúdajte: aj nenasýtené tuky obsahujú deväť kalórií na gram, takže nejedzte príliš veľa orechov a olejov, bez ohľadu na to, aké sú zdravé – je príliš jednoduché preháňať kalórie).
- Najlepšou kombináciou na chudnutie sú nízkokalorické potraviny: ovocie, zelenina, obilniny, trochu bielkovín a trochu tuku. Ide o kombináciu, ktorá obsahuje všetkých päť hlavných skupín potravín, je dobre vyvážená a môže spĺňať nutričné potreby.
Zásada 5. Pri správnom chudnutí záleží na objeme.
V tomto prípade nehovoríme o vašich formách, ale o obsahu vášho taniera. Hlavné jedlá aj občerstvenie by mali mať dostatočnú veľkosť, aby ste sa cítili nasýtení a spokojní.
Zdravá strava so správnou stratégiou chudnutia zahŕňa:
- konzumácia potravín s nízkou hustotou energie a veľkým objemom;
- odmietanie potravín s vysokou energetickou hustotou a malým objemom, ktoré môžu ľahko naplniť denný kalorický príjem, no napriek tomu sa nebudete cítiť sýti;
- dôraz na nízkokalorické „hromadné" potraviny: zelenina s vysokým obsahom vody a ovocie, ktoré vám rýchlo zasýti a zníži hlad a s ním aj množstvo skonzumovaných kalórií.
V skutočnosti, ak si na začiatku jedla dáte veľký tanier šalátu – veľký objem, nízka energetická hustota – pravdepodobne nakoniec skonzumujete aspoň o 10 % menej kalórií, ako by ste inak skonzumovali.
Podobný efekt možno dosiahnuť, ak pridáte zeleninu do polievok a sendvičov – veľkosť porcie sa zväčší, sýtosť sa dostaví skôr a skonzumujete menej potravín s vysokou energetickou hustotou
Energetická hustota potravín
- Nízka:Tieto potraviny majú sedem desatín až jeden a pol kalórií na gram a majú vysoký obsah vody a vlákniny. Príklady zahŕňajú väčšinu zeleniny a ovocia vrátane paradajok, melónu, jahôd, brokolice a karfiolu. A tiež polievky s ľahkým vývarom, jogurtom a tvarohom.
- Priemer:Tieto produkty obsahujú jeden a pol až štyri kalórie na gram a navyše obsahujú menej vody. Patria sem pečivo, vajcia natvrdo, sušené ovocie, filé, hummus, celozrnný chlieb a syr.
- vysoká:Tieto potraviny majú štyri až deväť kalórií na gram a majú nízky obsah vody. Patria sem hranolky, sušienky, sušienky, koláče, maslo, maslo, tučné mäso a slanina.
Hlavná vec na zapamätanie je, že základom stravy by mali byť potraviny s nie príliš vysokou energetickou hustotou s vysokým obsahom vlákniny a vody a zvyšok môžete jesť po troškách - a vo výsledku bude vaša strava vyvážená. a vaša váha pôjde dole.
Zásada 6. Vláknina a voda vám pomôžu správne schudnúť
Vláknina podporuje pocit sýtosti a nachádza sa vo väčšine ovocia a zeleniny. Je dokázané, že ľudia s nadváhou ho konzumujú menej ako ľudia s normálnou hmotnosťou. To je dôvod, prečo sú potraviny s vysokým obsahom vlákniny kľúčovou súčasťou diéty na chudnutie.
Už dávno neplatí, že pri chudnutí sa odporúča piť viac vody.
Pridajme niekoľko užitočných tipov na každý deň:
- Mali by ste piť nesýtenú pitnú vodu bez príchutí a prísad (spravidla sú všetky sladké, to znamená, že obsahujú sacharidy, ktoré sú pre vás zbytočné);
- Vždy noste fľašu vody so sebou v taške, majte ju poruke v aute a na stole;
- Neodporúča sa piť pohár na jeden dúšok, je lepšie piť v malých dúškoch a často;
- voda by nemala byť príliš studená, izbová teplota je optimálna;
- Ak vypijete pol pohára vody 10-15 minút pred jedlom, je pravdepodobné, že zjete o niečo menej.
„Prejedanie je jednou z hlavných príčin obezity. Problém je v tom, že človek si na pocit plnosti v žalúdku zvykne a potom ho prestane vnímať úplne. Preto je dôležité rozvíjať zdravé stravovacie návyky. "
Zásada 7. Štíhlosť začína v črevách – ako správne schudnúť s využitím poznatkov o mikrobióme
Jesť viac rastlinných potravín mení baktérie vo vašom gastrointestinálnom trakte spôsobom, ktorý môže mať pozitívny vplyv na hmotnosť.
Samotný pojem „mikrobióm" označuje miliardy mikroskopických organizmov, ktoré žijú v ľudskom tele, vrátane gastrointestinálneho traktu, kože, pľúc a pohlavného traktu a ústnej dutiny.
Väčšina z nich je sústredená v hrubom čreve, kde sa podieľajú na metabolických funkciách.
Napríklad črevné baktérie v tichosti robia veľa užitočných vecí pre ľudí:
- pomoc pri trávení;
- ovplyvniť metabolizmus;
- extrahovať energiu z nestrávených potravín;
- syntetizovať vitamíny vrátane vitamínu K;
- regulovať zloženie tukového tkaniva;
- kontrolné peptidy uvoľňované v gastrointestinálnom trakte.
V črevách žije viac ako tisíc druhov baktérií. Líšia sa od človeka k človeku, bez ohľadu na vek, pohlavie, etnickú príslušnosť a index telesnej hmotnosti.
Nedávno vedci objavili súvislosť medzi niektorými baktériami a obezitou. Ak je to pravda, mohli by sme zmeniť zloženie našich črevných baktérií a zastaviť epidémiu obezity?
To, ako sa dlhodobo aj krátkodobo stravujete, rozhoduje o tom, aké baktérie budete mať v čreve a ako sa prejavia.
Diétne zmeny ovplyvňujú bakteriálny metabolizmus a imunitné funkcie tela fermentáciou živín a zmenou črevnej bariéry – umožňujú baktériám a iným črevným organizmom vstúpiť do krvného obehu, čím sa zapínajú alebo vypínajú určité gény.
Pochopením úloh, ktoré zohráva strava a črevné baktérie, možno nájsť nové prístupy k prevencii obezity.
Zásada 8. Ako správne schudnúť? V pohybe!
Pravidelná fyzická aktivita nielenže prirodzene zvyšuje denný kalorický deficit potrebný na chudnutie, ale pomáha aj redukovať sedavé návyky, ktoré sú často sprevádzané túžbou niečo maškrtiť. Chôdzou spaľujete kalórie. Sedieť pred televízorom s vreckom čipsov, naopak, píšete.
Ľuďom sa odporúča, aby strávili hodinu až hodinu a pol denne miernou fyzickou aktivitou, ktorá môže pomôcť zabrániť priberaniu alebo podporiť chudnutie.
Stredná fyzická aktivita je chôdza rýchlosťou päť kilometrov za hodinu a jej ekvivalenty: ľahké záhradkárčenie, bicyklovanie, plávanie.
Čím dlhšie cvičíte, tým viac kyslíka sa spotrebuje a tým vyššia je rýchlosť vášho metabolizmu. V súlade s tým sa počas dňa spáli viac kalórií, dokonca aj v pokoji.
No ak skombinujete kardio cvičenia a silové cvičenia, váš metabolizmus sa ešte zrýchli – svaly vyžadujú viac energie. Majte na pamäti, že osoba s hmotnosťou nad 70 kg spáli viac kalórií a osoba, ktorá váži menej, spáli menej.
Výskumy ukazujú, že prejsť desaťtisíc krokov denne (to je asi sedem kilometrov) stačí na to, aby sa riziko obezity výrazne znížilo. Ľudia však prejdú v priemere deväťsto až tri tisíc krokov a na zvýšenie tohto počtu na desaťtisíc musí väčšina vynaložiť vedomé úsilie.
Zásada 9. Chystáte sa schudnúť správnym spôsobom? Pochopte podstatu aeróbneho a anaeróbneho cvičenia
Aj keď máte k športu veľmi ďaleko, na to, aby ste sa vydali cestou správneho chudnutia, musíte svoj život regulovať nielen výživou, ale aj pohybom.
Netreba si robiť športové rekordy, len je vhodné zvýšiť fyzickú aktivitu, nie však z rozmaru, ale úplne vedome a cieľavedome. Pohybovať sa môžete len tak dlho, no s mysľou nie bezdôvodne existujú špeciálne skupiny cvikov na chudnutie.
Aké sú teda potenciálne výhody rôznych typov a rôznej intenzity cvičenia v kontexte chudnutia?
- Aeróbne cvičenie je fyzická aktivita nízkej až strednej intenzity, ktorá spúšťa aeróbne reakcie na produkciu adenozíntrifosfátu. Sacharidy, tuky a bielkoviny poskytujú energiu pre aeróbne cvičenie, či už ide o rýchlu chôdzu, jogging, turistiku alebo lyžovanie.
- Anaeróbne cvičenia zahŕňajú vzpieranie, rýchly beh, skákanie cez švihadlo a lezenie po schodoch. Sú intenzívnejšie ako aeróbne, navyše majú kratšiu dobu trvania, pretože sa jednoducho nedajú vydržať tak dlho ako záťaž s nižšou intenzitou. Pri anaeróbnom cvičení sa oxiduje menej tuku a na výrobu energie sa spotrebuje viac glykogénu a glukózy.
Hoci aeróbne cvičenie (mierna fyzická aktivita) má mnoho zdravotných výhod, ako napríklad pomáha kontrolovať hladinu glukózy v krvi, znižuje krvný tlak a zvyšuje hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou, najmä u ľudí s nadváhou a obezitou, výskumy ukazujú, že v kontexte chudnutia, dávajú nevýznamné výsledky.
Správne kombinujte cvičenie a chudnutie
V nedávnej štúdii uskutočnenej na americkej Duke University (Durham, Severná Karolína, USA) vedci pozorovali subjekty (bolo tam viac ako dvesto dobrovoľníkov) s nadváhou a obezitou. Prvá skupina cvičila aeróbne cvičenia, druhá cvičila so závažím, tretia kombinovala oboje.
Prvá skupina nabehala asi dvadsať kilometrov týždenne na bežiacom páse alebo inej rovnocennej aktivite. Druhá skupina pracovala s váhami trikrát týždenne: tri série za deň, osem až dvanásť opakovaní na sériu. Tretia skupina urobila oboje.
Po desiatich týždňoch prvá a tretia skupina stratili viac hmotnosti a tuku ako druhá. Zaujímavosťou je, že aj v tretej skupine došlo k výraznému zníženiu obvodu pása, čo u ostatných nebolo pozorované.
Ďalšia štúdia testovala hypotézu, že krátkodobá aeróbna aktivita v kombinácii s anaeróbnym cvičením zaručene prinesie lepšie výsledky ako samotná aeróbna aktivita.
Šestnásť obéznych ľudí bolo rozdelených do dvoch skupín. Prvá robila polhodinu aeróbneho cvičenia počas štyroch týždňov, zatiaľ čo druhá robila dvadsaťpäť minút aeróbneho cvičenia a ďalších päť minút anaeróbneho cvičenia.
Týchto päť minút malo za následok výrazné zníženie telesného tuku v porovnaní s výsledkami prvej skupiny.
Celkový telesný tuk, viscerálny tuk a brušný tuk sa tiež výrazne znížili. Pridajte do svojho tréningu anaeróbne cvičenia a nahromadený tuk sa bude odbúravať aktívnejšie.
Je tiež dôležité zvoliť správne cvičenia, s veľkou hmotnosťou, aby ste si neublížili.
Zásada 10. Neodchyľujte sa od svojich plánov: motivácia a sebadôvera sú hlavnou vecou pri realizácii plánu, ako správne schudnúť
Koľko dobrých iniciatív na chudnutie zlyhalo nie kvôli neschopnosti schudnúť, genetickému sklonu k nadváhe a iným výhovorkám, ktoré si ľudia s nadváhou doprajú, ale kvôli banálnej lenivosti.
Ak sa vážne rozhodnete, že tento čas bude posledný, buďte dôslední a metodickí. Nie je to také ťažké a môže sa dokonca zmeniť na vzrušujúce hľadanie, najmä ak sa vám podarí prebudiť vášeň pre šport a vôľu víťaziť.
Ako to spraviť? Tu je niekoľko tipov:
Potravinový denník alebo potravinový denník bude veľkou pomocou pri systematizácii procesu chudnutia podľa vyššie opísaných pravidiel a hlavne pri zvyšovaní motivácie.
Potravinový denník vám umožní sledovať, čo jete počas dňa, kedy, kde a koľko, v akej nálade a aký silný je váš fyzický hlad. Pomocou týchto informácií môžete zmeniť svoje prostredie, svoje reakcie naň alebo oboje, aby ste zlepšili svoje stravovacie návyky a zmenili svoju váhu.
Aj keď ste celý život nosili nadváhu, môže to znamenať len jedno: všetky pokusy schudnúť neboli pre vaše telo vhodné. Skúste to znova a osvojte si 10 zásad, ako správne schudnúť!